Czasy, w których rynek pracy należał do pracodawcy powoli odchodzą w niepamięć. Obecnie to firmy muszą zabiegać o wykwalifikowaną kadrę, działy HR prześcigają się w pomysłach na przyciąganie talentów, a pojęcie employer branding przestało być wypowiadane enigmatycznym szeptem. Organizacje śledzące najnowsze trendy już wiedzą, że bez odpowiedniej strategii EB nie stworzą atrakcyjnego środowiska dla potencjalnych kandydatów. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak zbudować skuteczny i spójny plan działania, to zapraszamy do czytania!

Jak połączyć kulturę organizacyjną pracodawcy i pracowników?

Patrick Bauwen powiedział, że “Życie oferuje nam proste rozwiązania. Wystarczy tylko mieć odwagę, żeby wprowadzić je w czyn”. My doradzimy to samo, zanim zaczniemy pracę nad strategią EB zapytajmy naszych obecnych pracowników co ich motywuje, jaki element szczególnie cenią w organizacji w której pracują, a może są sfery w których dostrzegają pole do pracy i modyfikacji. Wsłuchajmy się w problemy i potrzeby ludzi, którzy spędzają większość każdego dnia pod dachem naszej firmy. Takie badanie to filar do opracowania przemyślanego i skutecznego planu działania, ponieważ opiera się na rzeczywistym obrazie sytuacji.

Wyniki naszej wewnętrznej ankiety to także bodziec dla nas, by budowę wizerunku swojej firmy zacząć od znalezienia ambasadorów wśród swoich pracowników, bo to najbardziej wiarygodne źródła informacji. Nie jeden rekruter już się przekonał o sile for internetowych, a kolejne badania wśród pokolenia y wskazują, że moc opinii przyjaciół i znajomych stale nabiera na znaczeniu (nie słyszeliśmy o rychłym upadku mediów społecznościowych, dlatego nie ignorujmy ich siły).

Nie kopiujmy innych – to nigdy się nie sprawdza. Inspiracja, real marketing, czy też błyskotliwe wykorzystanie tego co dzieje się u konkurencji to działanie dozwolone o ile wpisuje się we wcześniej wypracowany schemat budowy wizerunku.

A jeżeli już przy tym jesteśmy to pochylmy się nad tym tajemniczym skrótem EVP. Każda organizacja ma swoją unikalną employer/employee/employment value proposition, dlatego czasem nie warto oglądać się na największe koncerny, które dysponują skonsolidowanymi budżetami. Nawet najmniejsza firma z sektora MŚP może stać się pracodawcą idealnym. Wystarczy odnaleźć te czynniki, które uwypuklą korzyści z podjęcia współpracy. Dla jednych będą to dodatkowe benefity dla pracowników, inni zachwycą się przedszkolem dla dzieci, a jeszcze inna grupa będzie cenić wyjątkowo przyjazną kulturę organizacyjną w zespole opartą na wzajemnym szacunku i otwartości. To co powinno się zrobić podczas opracowania strategii EB to rozpoznać swoją grupę docelową oraz zdiagnozować EVP w firmie, którą się reprezentuje.

EVP powinna być:

  • realna, gotowa do wdrożenia i zaadaptowania
  • krótka, zbriefowana, łatwa do zapamiętania
  • oryginalna, posiadająca elementy wyróżniające

Gdy zadbaliśmy już o wewnętrzne elementy przygotowania strategii warto poświęcić chwilę uwagi na takie aspekty jak odpowiednie przygotowanie ogłoszeń rekrutacyjnych, intuicyjne zaadaptowanie strony internetowej, w tym zakładki “kariera”, opracowanie działań w social media oraz specjalnej akcji rekrutacyjnej. Poziom kreatywność i innowacyjnych formatów należy dostosować do swojej grupy docelowej oraz branży. Jeżeli szukamy grafików z pewnością możemy poszaleć z luźnym przekazem, nieformalnym językiem czy też użyciem nowoczesnych technologii (dla zainteresowanych polecamy ogłoszenie rekrutacyjne firmy cupsell.pl – bez problemu znajdziecie na YT, do tej pory cieszy się niezłą oglądalnością). Inaczej natomiast podejdziemy do kandydatów instytucji finansowej i z pewnością wybierzemy mniej kontrowersyjną drogę.

Dlaczego warto mieć przemyślaną strategię EB?

Uff wykonaliśmy już ogrom pracy by dowiedzieć się w którym miejscu na rynku pracy znajduje się nasza organizacja. Teraz tylko obmyślenie koncepcji kreatywnej jak komunikować swój pomysł na wizerunek firmy i jesteśmy w tej kwestii zabezpieczeni. Acha, raz przygotowana strategia EB załatwia nam spokój na kilka dobrych sezonów, nie zapominajmy jednak, że rynek pracy się zmienia, a nasza sytuacja biznesowa ewoluuje. Dlatego okresowa weryfikacja planu działania w obszarze employer brandingu jest jak najbardziej wskazana.

Jasno określony profil pracowników i sprecyzowana employment value proposition czyni z prowadzonych kampanii rekrutacyjnych efektowne i jednocześnie efektywne budżetowo machiny do pozyskiwania pożądanych kandydatów. Nowoczesna firma o ugruntowanej pozycji na rynku to organizacja, która wie co ją odróżnia od konkurencji, jasno to komunikuje i skutecznie buduje swój wizerunek w oczach potencjalnych pracowników stając się dla nich obiektem zawodowego pożądania. Powodzenia podczas tworzenia swoich strategii.