Żyjemy w czasach, gdzie znalezienie wyjątkowego pracownika wymaga kreatywnej pracy oraz odpowiednich narzędzi, które posłużą do zainteresowania ofertą pracodawcy i skłonią kandydatów do aplikowania. Rekruter staje się marketerem, który planuje, analizuje, bada grupę docelową, aby móc sprzedać produkt, którym jest oferta pracy.

Jak marketing rekrutacyjny działa w praktyce?

  1. Po pierwsze należy zdefiniować kim jest nasz odbiorca.
  2. Po drugie trzeba zastanowić się, jakimi kanałami można do niego dotrzeć.
  3. Kolejnym etapem jest precyzyjne określenie kryteriów, które powinien spełniać kandydat na określone stanowisko. Na tym etapie ważna jest współpraca z klientem, aby dokładnie określić jakie ma oczekiwania wobec kandydata, jaka jest specyfika danego stanowiska i jakie wymagane są umiejętności, aby tę pracę wykonywać.  
  4. Na podstawie zebranych informacji tworzy się profil kandydata. To niezwykle ważny czynnik, który ułatwi nam znalezienie tego wyjątkowego. Sprecyzowanie wymagań na samym początku procesu jest kluczowe.
  5. Teraz można określić narzędzia, które posłużą w dotarciu do kandydatów.

Narzędzia wykorzystywane w marketingu rekrutacyjnym

Jako wsparcie w rekrutacji nowych pracowników wykorzystuje się działania, które do tej pory były zarezerwowane głównie dla marketingu. Dziś każda firma, która dba o własny wizerunek rozwija przynajmniej kilka spośród nich.

Content marketing

(wpisy blogowe, posty na kanałach SMM, informacje na stronie kariera), którego treści powinny być wartościowe i prawdziwe. Od tego zależy, czy przyszły kandydat zechce podzielić się informacją ze swoimi znajomymi, chociażby przez social media. Firma, która realizuje swoją strategię employer brandingową, formułuje jasny i zrozumiały przekaz oraz tworzy wyróżniające się ogłoszenia o pracę ma większe szanse na zainteresowanie

Marketing automation

pozwala firmie na automatyzację części procesów. Usprawnia działania bieżące oraz ułatwia pozyskiwanie nowych kandydatów. Automatyzacja może pomóc jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy rekrutacyjnej. Przykładem może być monitoring behawioralny i scoring. Dzięki nim można sprawdzić, kto poświęcił czas i dowiedział się czegoś o firmie, a kto podszedł do tematu całkiem spontanicznie.

Przykładowo, podczas pierwszego spotkania rekruter zazwyczaj pyta „Czego dowiedziałeś się o naszej firmie?”. Dzięki zastosowaniu systemu do automatyzacji informację o tym, czy kandydat interesował się firmą czy nie, otrzymuje się jeszcze zanim kandydata zaprosi się na rozmowę kwalifikacyjną. System sam uporządkuje kandydatów w zależności o tego, jak dużo informacji wyszukali w internecie na temat firmy (scoring) i na jakie frazy wchodzili przed rozmową na stronę pracodawcy.

Wykorzystanie newslettera z informacjami o nowych wakatach to również część procesu automatyzacji.

Branding

jest ważnym narzędziem w rekrutacji. Dobrze prowadzona strona, która informuje o życiu firmy, wzbudza pozytywne emocje, pokazuje wartości, którymi kieruje się firma oraz wprowadza w kulturę organizacyjną. Potencjalny kandydat zapoznając się z dobrze prowadzoną stroną na wstępie wie, czy ma szansę zintegrować się z daną społecznością.

Social media

to przyjazne miejsce do zamieszczania ogłoszeń rekrutacyjnych, jednakże informacje tam przekazywane powinny być spersonalizowane i zgodne z wartościami firmy.

Skuteczny proces rekrutacji

Aby zaplanować skuteczny proces rekrutacji można wykorzystać metodę direct search, czyli wyszukiwania osób o konkretnych umiejętnościach i doświadczeniu. To skraca i przyspiesza rekrutację. Najlepiej sprawdza się na Linkedinie, który skupia specjalistów. Natomiast Facebook, przyciąga kandydatów z różnych branż. Tutaj sprawdzają się grupy specjalistów z którymi można komunikować się bezpośrednio. Zainteresowani pracą wymieniają się między sobą opiniami o pracodawcy, atmosferze w firmie i informacjami o stawkach wynagrodzeń. Dlatego, zanim opublikuje się jakiekolwiek ogłoszenie o pracę, warto zadbać o wizerunek i reputację firmy, aby nie tworzyć sytuacji kryzysowych. 

Podsumowując

Niezależnie od tego jaką metodę się wybierze, należy pamiętać, że świat się zmienia, a wraz z nim grupa docelowa. Coś co działa teraz, może nie być efektywne w przyszłości. Dlatego należy na bieżąco dostosowywać komunikaty i dopasowywać do wymagań rynku, ponieważ dopasowywanie komunikatu to podstawa udanej rekrutacji z wykorzystaniem narzędzi marketingowych.