Zaangażowani pracownicy świetnie rozumiejący wizję i strategię, czujący się częścią organizacji. Świadomi swojej roli reprezentanci firmy, w której pracują i którą budują. Wyzwanie? Z całą pewnością. Ważnym narzędziem są kreatywne kampanie wizerunkowe, które oprócz wsparcia procesu rekrutacji, mają na celu pozyskać naturalnych ambasadorów marki. A więc ludzi, którzy chętnie opowiedzą o miejscu, w którym pracują, a w razie kryzysu wizerunkowego staną się doskonałymi sprzymierzeńcami.

Przykłady kampanii wizerunkowych budujących markę pracodawcy

General Electric – What’s the Matter with Owen

Trzy zabawne reklamy, których główny bohater, Owen, dzieli się z przyjaciółmi i rodziną informacją o znalezieniu wymarzonej pracy w General Electric. I w sumie nie byłoby nic w tym zaskakującego gdyby nie to, że jest programistą, który właśnie rozpoczyna pracę w korporacji z sektora przemysłowego. Praca marzeń dla developera? No właśnie.

Jednym z celów postawionych przed serią reklam „What’s the Matter with Owen” jest zmiana wizerunku GE z firmy zajmującej się produkcją ciężkich maszyn oraz energii elektrycznej, w nowoczesne, innowacyjne przedsiębiorstwo, idealne dla młodych programistów. Z punktu widzenia odbiorców, marka przeskakuje z sektora przemysłowego do digitalowego. Z perspektywy marki – chce zaprezentować się jako świetne miejsce dla młodych, zaangażowanych, twórczych programistów. Zestawienie dwóch światów – my, młodzi, którzy dostaliśmy pracę marzeń, kontra oni, którzy nie znają prawdziwego GE – wzmacnia poczucie dumy z nowej pracy. Niezwykle klarowny jest także przekaz – jeśli nie chcesz wykonywać wartościowej, innowacyjnej pracy – nie składaj aplikacji. Jeśli nie wiesz jak posługiwać się ciężkim młotem, ale jesteś zdolnym programistą – zapraszamy.

Finacial Times – Find your next adventure

Renoma Finacial Times jest w zasadzie niepodważalna. Jej fundamentami są: rzetelne dziennikarstwo i lata ciężkiej pracy nad wizerunkiem dziennika opiniotwórczego, obiektywnego i niepokornego. Czyli ludzie. Reklama pokazuje historie dziennikarzy oraz redaktorów pracujących na co dzień w tym jednym z najbardziej znanych oraz poważanych dzienników na świecie. Ich pasje, inspiracje, którymi się dzielą oraz zróżnicowane doświadczenie. Aby rozwijać dziennik, nadążać za coraz bardziej rozpędzonym światem, należy przyciągnąć specjalistów, którzy są nie tylko utalentowani ale poszukują komfortowego miejsca dla swojej ciekawości. Twórcy kampanii doskonale zdają sobie z tego sprawę. Z perspektywy odbiorcy poprzez zaprezentowanie tak różnorodnego miksu pracowników, marka udowadnia, że jest globalna, otwarta na dialog, dyskusję, inspirację i nowoczesną technologię.

UPS – Wishes Delivered

Jak zmienić życie kilkuletniego chłopca? Wystarczy być kierowcą ciężarówki dostarczającej przesyłki UPS. Specjalistą, który wie jak ważne jest bezpieczne i terminowe dostarczanie paczek do odbiorców. Bo niezwykle często zamknięte są w nich czyjeś marzenia. Przyjaźń 4-letniego Carsona z Panem Ernie, kurierem UPS, to opowieść o pracy marzeń – chłopca i dojrzałego mężczyzny. To także próba przywrócenia szacunku dla pracy kuriera. A jak to zrobić lepiej niż poprzez zwarcie niezwykle sugestywnego dziecięcego wyobrażenia świata z codziennością pracy kierowcy ciężarówki przewożącej marzenia? Reklama jest częścią kampanii Wishes Delivered, której celem jest zmiana wizerunku marki na przyjazną, zbudowaną na ludzkich pasjach i marzeniach. W ciągu półtora roku obejrzano ją blisko 4 miliony razy.

Air New Zealand – #AspireToFly

Jak inspirować, motywować i pokazywać to co jest absolutnie najlepsze w pracy w liniach lotniczych? No właśnie tak. Osoby, które chcą zostać członkami załogi Air New Zealand nie poszukują informacji o świadczeniach socjalnych, warunkach pracy, parametrach technicznych samolotów, którymi będą latać (przynajmniej nie na tym etapie:). Chcą zobaczyć świat, poznać go i poczuć przygodę.

Samuel Adams – Stay Independent

Reklama w prosty sposób przedstawia wartości, którym wierna jest marka oraz organizacja. „Zabieramy naszych przyjaciół do pracy. Każdy dzień traktujemy tak jakby to był piątek”. Prościej tego powiedzieć już się nie da. W kampanii rekrutacyjnej, Samuel Adams nie odwołuje się do wyrzeźbionych, opalonych modeli pijących piwo na plaży czy przyjaciół spotykających się po pracy w pubie. Łączy piwoszy, ludzi kochających złocisty trunek z osobami, które go wytwarzają: Hej, jesteśmy tacy sami! Wszyscy kochamy to co robimy. Chcesz przychodzić do pracy z radością, nie wstydzić się tego co robisz i wierzyć w to czym się zajmujesz? Zapraszamy.

Adidas Group – Make Greatness Happen

Inspiracja, motywacja, współzawodnictwo. Pot, wysiłek, praca nad słabościami i poświęcenie. Szukamy ludzi takich samych jak ci, którzy kupują nasze produkty. To jeden z najbardziej sensownych sposobów aby uwiarygodnić twierdzenie, że marka rozwija się dzięki ludziom, którzy w niej pracują.

PZU – Nawet najlepsi zrobią wszystko, żeby pracować w PZU

Humorystyczne video z kogutem (lub kurą) w roli głównej to w zasadzie pierwsza tak odważna realizacja tego typu w branży finansowej w Polsce. Celem kampanii była zmiana wizerunku PZU z zachowawczej instytucji w pracodawcę nowoczesnego, doceniającego kreatywność i determinację przyszłych pracowników. Tak jak w codziennej pracy u największego ubezpieczyciela w Polsce tak i w procesie rekrutacji nie ma miejsca na nudę, sztampę, półśrodki czy schematy. Koncept i kreacja przygotowana przez VML Poland została doceniona zarówno przez internautów jak i branżę.

Podsumowanie

Skuteczne video, które wspomaga proces budowy wizerunku pracodawcy opiera się na kreatywnym pomyśle, który w nieszablonowy sposób pozwala zainteresować odbiorcę, zmusić go do zadawania pytań. Czy rzeczywiście praca w GE nie jest przypadkiem idealnym miejscem dla wykwalifikowanych deweloperów? Czy zawód kuriera polega wyłącznie na przerzucaniu paczek a może jest czymś więcej? Przy czym, agencje reklamowe czy marketerzy odpowiedzialni za koncepty reklam nie malują trawy na zielono, nie upiększają rzeczywistości, koncentrują się na aspektach, które warto pokazać, bo mogą przyciągnąć potencjalnych, wartościowych pracowników.