W czasie pandemii praca zdalna dla wielu z nas stała się koniecznością. Trzeba było zorganizować się błyskawicznie i nauczyć, jak efektywnie korzystać z home office. Dla osób, które nie korzystały z przywilejów pracy zdalnej, taka organizacja jest nie lada wyzwaniem. Wymaga dyscypliny i motywacji, a także wprowadzenia kilku zasad, które ułatwią efektywne wykonywanie obowiązków służbowych.
6 rad, jak skutecznie zorganizować sobie pracę zdalną
Plan dnia
Podczas pracy zdalnej ważna jest samodyscyplina i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Dlatego należy stworzyć sobie komfortowe tymczasowe miejsce pracy, czyli wygodne krzesło, biurko, oświetlenie i miejsce na niezbędne narzędzia.
Zaczynajmy dzień od stworzenia listy zadań do wykonania. Ustalmy cele i priorytety, aby nasza praca była bardziej zorganizowana i efektywna. Trzymajmy się wyznaczonych godzin pracy. Pamiętajmy o work-life balance, zachowując równowagę między pracą a życiem osobistym. Po zakończonej pracy zaplanujmy coś przyjemnego, co sprawi, że wypoczniemy i nabierzemy sił na kolejny dzień pracy.
Komunikacja wewnętrzna
Komunikujmy się z zespołem, bądźmy kreatywni i wymieniajmy się pomysłami. Zadbajmy o kontakt z innymi osobami z zespołu w celu motywacji i inspiracji. Rozmawiajmy też w celu polepszenia humoru – to ważne w trudnych czasach. W tym celu możemy skorzystać z wideokonferencji, chatu czy telefonu. Dzięki takim rozmowom poczujemy, że jesteśmy częścią zespołu i będziemy mieć większą motywację do skończenia zadania.
Domowy dress code
Poczujmy się pewniej i zmieńmy piżamę na wygodny strój do pracy. Nie musi być to ubranie służbowe, ale niech będzie schludne, czyste, takie w którym bez wstydu będzie można pokazać się innym ludziom.
Rozpraszacze
W trakcie pracy w domu wiele rzeczy może rozpraszać, dlatego przygotujmy swoje miejsce pracy tak, aby nie musieć ulegać pokusom np. odkurzania lub prania. Dlatego:
- Utrzymuj porządek w miejscu pracy.
- Przed przystąpieniem do pracy zjedz śniadanie i przygotuj sobie coś do picia.
- Zablokuj strony, które lubisz odwiedzać.
- Wycisz telefon prywatny.
- Wyłącz telewizor.
- Poproś współlokatorów, aby w godzinach pracy nie przeszkadzali.
Przerwy
Jeśli w pracy znajdujemy czas na herbatę, lunch czy odpoczynek, zróbmy to również w domu. Planujmy tak swój harmonogram dnia, aby znalazły się w nim regularne przerwy, nawet na aktywność fizyczną. Teraz, bez nieprzychylnych spojrzeń można przy otwartym oknie zrobić kilka przysiadów i pajacyków. Dzięki temu dotlenimy mózg, a efektywność pracy wzrośnie.
Kontrola
Osoby, które potrzebują kontroli, aby terminowo wykonywać zadania, na koniec dnia powinny robić raporty i przesyłać swojemu przełożonemu. Dzięki temu można pokazać, że rzeczywiście wykonano powierzone zadania.
Pamiętajmy, szczególnie podczas pracy zdalnej, że planowanie przerw i ustalenie harmonogramu dnia jest konieczne, żeby uczciwie wykonać obowiązki i nie wpaść przy tym w wir pracy.