W czasie pandemii praca zdalna dla wielu z nas stała się koniecznością. Trzeba było zorganizować się błyskawicznie i nauczyć, jak efektywnie korzystać z home office. Dla osób, które nie korzystały z przywilejów pracy zdalnej, taka organizacja jest nie lada wyzwaniem. Wymaga dyscypliny i motywacji, a także wprowadzenia kilku zasad, które ułatwią efektywne wykonywanie obowiązków służbowych.

6 rad, jak skutecznie zorganizować sobie pracę zdalną

Plan dnia

Podczas pracy zdalnej ważna jest samodyscyplina i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Dlatego należy stworzyć sobie komfortowe tymczasowe miejsce pracy, czyli wygodne krzesło, biurko, oświetlenie i miejsce na niezbędne narzędzia.

Zaczynajmy dzień od stworzenia listy zadań do wykonania. Ustalmy cele i priorytety, aby nasza praca była bardziej zorganizowana i efektywna. Trzymajmy się wyznaczonych godzin pracy. Pamiętajmy o work-life balance, zachowując równowagę między pracą a życiem osobistym. Po zakończonej pracy zaplanujmy coś przyjemnego, co sprawi, że wypoczniemy i nabierzemy sił na kolejny dzień pracy.

Komunikacja wewnętrzna

Komunikujmy się z zespołem, bądźmy kreatywni i wymieniajmy się pomysłami. Zadbajmy o kontakt z innymi osobami z zespołu w celu motywacji i inspiracji. Rozmawiajmy też w celu polepszenia humoru – to ważne w trudnych czasach. W tym celu możemy skorzystać z wideokonferencji, chatu czy telefonu. Dzięki takim rozmowom poczujemy, że jesteśmy częścią zespołu i będziemy mieć większą motywację do skończenia zadania.

Domowy dress code

Poczujmy się pewniej i zmieńmy piżamę na wygodny strój do pracy. Nie musi być to ubranie służbowe, ale niech będzie schludne, czyste, takie w którym bez wstydu będzie można pokazać się innym ludziom.

Rozpraszacze

W trakcie pracy w domu wiele rzeczy może rozpraszać, dlatego przygotujmy swoje miejsce pracy tak, aby nie musieć ulegać pokusom np. odkurzania lub prania. Dlatego:

  • Utrzymuj porządek w miejscu pracy.
  • Przed przystąpieniem do pracy zjedz śniadanie i przygotuj sobie coś do picia.
  • Zablokuj strony, które lubisz odwiedzać.
  • Wycisz telefon prywatny.
  • Wyłącz telewizor.
  • Poproś współlokatorów, aby w godzinach pracy nie przeszkadzali.

Przerwy

Jeśli w pracy znajdujemy czas na herbatę, lunch czy odpoczynek, zróbmy to również w domu. Planujmy tak swój harmonogram dnia, aby znalazły się w nim regularne przerwy, nawet na aktywność fizyczną. Teraz, bez nieprzychylnych spojrzeń można przy otwartym oknie zrobić kilka przysiadów i pajacyków. Dzięki temu dotlenimy mózg, a efektywność pracy wzrośnie.

Kontrola

Osoby, które potrzebują kontroli, aby terminowo wykonywać zadania, na koniec dnia powinny robić raporty i przesyłać swojemu przełożonemu. Dzięki temu można pokazać, że rzeczywiście wykonano powierzone zadania.

Pamiętajmy, szczególnie podczas pracy zdalnej, że planowanie przerw i ustalenie harmonogramu dnia jest konieczne, żeby uczciwie wykonać obowiązki i nie wpaść przy tym w wir pracy.