Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że obecność firmy na LinkedIn to już dziś konieczność. Platforma ta skupiająca ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie, pozwala nie tylko na budowanie relacji biznesowych, ale jest także świetnym miejscem na promowanie marki. Nie bez powodu LinkedIn nazywany jest Facebookiem dla profesjonalistów. Gromadzą się tu specjaliści, którzy szukają konkretnych informacji, wiedzy i inspiracji, ofert pracy czy potencjalnych partnerów biznesowych. (Prawie) nikt nie odwiedza tego serwisu dla „zabicia czasu”. Komunikacja tu powinna wyglądać inaczej niż w pozostałych mediach społecznościowych. Łatwo jest też popełnić błędy, które negatywnie wpłyną na skuteczność firmowego profilu. Jakich? Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych. 

Nieprzemyślane lub dublowane treści

“Content is the king” – głosi jedna ze złotych reguł marketingu. Nie bez powodu. Sukces marki w social media w ogromnej mierze zależy od udostępnianych treści. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez firmy jest powielanie wpisów na różnych portalach społecznościowych. Niejednokrotnie zdarza się, że na LinkedIn traktowany jest jak Facebook czy Twitter i na firmowym profilu zamieszczane są wpisy, komentarze czy linki do stron, które nie mają profesjonalnego charakteru. Owszem, dowcipna, celna uwaga zawsze jest w cenie, należy jednak pamiętać, że LinkedIn to miejsce, gdzie obowiązuje biznesowy savoir-vivre.

Niewłaściwa częstotliwość publikacji

Przedłużająca się cisza na profilu albo wręcz przeciwnie – nadmierna aktywność to działania, które źle wyglądają z perspektywy odbiorcy. Rozwiązanie? Złoty środek. Nie warto zasypywać profilu postami, ale też nie można pozwolić o sobie zapomnieć. Ważne, aby być systematycznym i przyzwyczaić użytkowników do określonej liczby wpisów. Optymalna częstotliwość zależy oczywiście od profilu firmy i grupy docelowej, dobrym punktem wyjścia jest jednak publikowanie 3-4 postów tygodniowo. Trudno nie zgodzić się z tym, że rzadko kiedy częściej ma się coś do powiedzenia na profesjonalne tematy.

Źle prowadzona promocja

Zbyt nachalnie prowadzona sprzedaż to prosta droga tego, aby stracić wiarygodność a w efekcie zamiast przyciągnąć ludzi, zniechęcić ich do marki. Nikt, kto prosi o pomoc, nie chciałaby być „atakowany” marketingowym żargonem, prawda? Stosowana na LinkedIn zasada to 70-20-10. 70 % powinny stanowić własne treści, 20 % – udostępnienia, na komunikację bardziej sprzedażową pozostaje zaledwie 10 %. Częstym błędem jest również zaniedbanie promocji firmowego profilu. Skoro jesteśmy obecni na LinkedIn, sprawmy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, choćby poprzez umieszczenie informacji na firmowej stronie lub blogu.

Nieuczestniczenie w grupach

Grupy na LinkedIn są nie tylko kopalnią branżowej wiedzy, ale również źródłem bezcennych kontaktów biznesowych. To idealne miejsce na promocję swoich treści bez nachalności spamowania. Dlatego warto odnaleźć grupy, które są powiązane z naszą marką i jej obszarem działania, a następnie przyłączyć się do nich i angażować w dyskusje. Tylko będąc aktywnym członkiem społeczności i dodając od siebie coś wartościowego, możemy tworzyć wizerunek eksperta.

Nieangażowanie pracowników

Pracownicy są twarzą firmy. Szkoda nie wykorzystać tego potencjału! Jeśli utożsamiają się z marką i jej wartościami, to oni jako jedni z pierwszych powinni rozpocząć udostępnianie wpisów z firmowego profilu. Warto zatem opracować strategię dotyczącą aktywności członków zespołu na LinkedIn. Im więcej osób zaangażuje się w rozpowszechnianie treści czy publikowanie autorskich artykułów na LinkedIn Pulse, tym większe szanse na pozytywny szum wokół marki.

Mogłoby się wydawać, że prowadzenie firmowego profilu na LinkedIn to prosta sprawa. W rzeczywistości jednak, na osoby, które wykorzystują tę platformę do promocji swojej marki czeka wiele pułapek. Aby zatem w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje, warto wystrzegać się tych kilku podstawowych błędów lub zaangażować profesjonalistów, którzy pomogą naszej firmie odnaleźć się w wirtualnej rzeczywistości.

A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości albo pytania dotyczące profilu firmowego swojej firmy, napisz tutaj – być może będziemy w stanie pomóc już podczas rozmowy telefonicznej.